Invitatie - Aşezarea pietrei de temelie a Bisericii "Sfinţii Martiri Brâncoveni" - CUG

Anunțuri / comunicate Iunie 13, 2021
Pe 21 iunie, 2021, zi în care sărbătorim Praznicul Sfintei Treimi, avem deosebita bucurie de a vă invita să participaţi la aşezarea pietrei de temelie a Bisericii „Sfinţii Martiri Brâncoveni”, din cartierul CUG.
Programul zilei:
- 9:00 - Primirea Înaltpreasfinţitului Teofan;
- 9:10 - Sfinţirea picturii capelei „Sfânta Treime” din cadrul Spitalului „Providenţa”;
- 9:30 - Sfânta Liturghie Arhierească;
- 11:30 - Cuvântul Înalpreasfinţitului Părinte Teofan şi acordarea distincţiilor de vrednicie;
- 12:00 - Sfinţirea locului şi aşezarea pietrei de temelie a Bisericii „Sfinţii Martiri Brâncoveni” - CUG;
- 12:30 - Agapa frăţească.

Aşezarea pietrei de temelie va fi săvârşită de către Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Teofan, alături de un sobor de preoţi şi diaconi şi va fi precedată de sfinţirea picturii capelei „Sfânta Treime”, din cadrul Spitalului „Providenţa”.

Deasemenea, sunt invitate oficialităţi locale şi centrale, cadrele medicale din cadrul Spitalului, precum şi enoriaşi ai parohiei „Sfinţii Martiri Brâncoveni” - CUG şi mulţime de credincioşi din oraşul Iaşi, iubitori de Bisericã şi de Dumnezeu.

Vă aşteptăm cu drag!
Citește alte articole despre: sfintire, biserica, mitropolit, piatra, temelie, tarnosire, Sfanta Treime